my way
This is my way of seeing things around us.
 

Родителски совети

Кои се најдобрите родителски совети кои сте ги добиле како деца????????

Моите се:

1. Облекви се, з`ш ќе настиниш!!!
2. Јади, з`ш ќе паѓаш по п`тојне!!!
Алкохол и избори

Замислете го ова. Бев Софија некое време, и се погоди да сум таму за време на избори (значи претходната недела). И најмногу ме изненади тоа што од четвртокот во 00.00 се до недела 00.00 се забранува купување алкохол :) Прво мислев дека се зезет нешто другарчињата, ама види финта не се зезале. Во секоја продавница, трафика, кафе бар, кафана, итн. фино лепо си стоеше натпис дека не се служи алкохол поради изборите. Е сега за странците некој можеби и ќе направеше исклучок, ама "под маса" ќе ти продаеше некоја лименка пиво, или шише вино, или....... А во кафе бар или кафана ти даваа алкохолни пијалаци во шолљи за чај :)))) ама требаше долго време за да ги убедиш дека не си од Бугарија. Е ај сега! Замислете кај нас да беше вака :)
Ме хипнотизира Езерската шир

Охрид............... Ко дојдов беше за никаде (врнеше, студеше, итн. итн.) Башка, овај охридскиов песимистички дух не е изгубен уште од охриѓани, па ме убуваа полека со муабети. Фала Богу имат и некои добри дечки кои не се жалет само, туку и работат на нешто креативно. Се мислев дали да ги ставам на блог некои од муабетите (песимистичките).....ама ај ке им дадам уште една шанса да се откачат од безвезе муабети. Ех, конечно се попрај времево и оооооопп, сонцеееееее........ Е сега пак ме влечит Езероно. Морат да поминиш покрај него, а да поминиш и да не застаниш не е фер. И така, помини-застани, помини-застани, и полека си поминвит времето, а обврските си стоет. Си зедов обврска да пишам повеќе постови од Охрида града, ама ето. А за некое време одам Скопје. И како да се тргнам сега од Езероно а да не ми се налутит???? На крај, простете за охридсково пишење, со примеси на литературни зборчиња! Шо да прајш! Ам шо ќе прајш! :))))

(овој пост е инспириран од коментарот на Нуанда "мрзо една", на претходниот пост) :))))))))))))))))))) Делува, Нуанда, делува! Фалаа :)))))))
Crven stih

Bela Lugosi's Dead

White on white translucent black capes
Back on the rack
Bela Lugosi's dead
The bats have left the bell tower
The victims have been bled
Red velvet lines the black box
Bela Lugosi's dead
Undead undead undead
The virginal brides file past his tomb
Strewn with time's dead flowers
Bereft in deathly bloom
Alone in a darkened room
The count
Bela Logosi's dead
Undead undead undead

(Bauhaus)

Pesnava ja ima i vo komentari, Vasko ja otkri, na postot - Nov template. Ama morav da ja postiram zosto epten me pogodvit crveniot stih :))))
Портрет

Повторно фотографија. Овој пат портрет. Еден поинаков портрет. Мајсторот е другарка ми. Архитект по професија. Ама ја бива за вакви работи, а?
Музика и возење

Ех, да си имам ваква кола сега.

Би ја пуштила оваа песна до максимум. Иако е малку :) љубовна, мене ми одговарат за возење.

I had to escape , the city was sticky and cruel
Maybe I should have called you first
But I was dying to get to you
I was dreaming while I drove
The long straight road ahead
I drove all night to get to you
Is that all right?
......................................

Roy Orbison

И да возам..........да возам...........и возам.........................
Може и да заврне. Баш би било убаво со отворен кров на дожд.
Има песни што едноставно можеш да ги слушаш само додека се возиш.
А, знаат и да те однесат некаде далеку, некои песни, и без кола :)

Ah keep your eyes on the road,
Your hands upon the wheel.
Keep your eyes on the road
Your hands upon the wheel.
Yeah, we’re going to the roadhouse,
Gonna have a real good-time.
........................
The Doorsmary

...сакам да ги гледам нештата околу нас на необичен начин...

ПОСТОВИ
Писмо
Ало?!
Кловнови
Дожд
Одмор
ЕНЅЕРО
New York, New York...
ВИСОКАТА ПУСТИНА
Чудна тишина
Три Америки

АРХИВА
April 2005
May 2005
June 2005
July 2005
August 2005
September 2005
October 2005
November 2005
December 2005
January 2006
February 2006
March 2006
April 2006
May 2006
June 2006
July 2006
September 2006
October 2006
November 2006

БЛОГОВИ
Site blogovi zaedno
Ивица
Бобан
moonwatcher
Овчарот
Букаро
Лала
Dwr Budr.
Македоблог
Ania
Moby
Panta Rei
Комуникации
Загор правникот
PLAYA
domenica
sandra
streets of dublin
maalo
sash
Калина
Etna
Daydream
Злобникот
Попек

ЛИНКОВИ
Најди
Blogger
Википедија
Блогерај

E-MAIL

sivjache@yahoo.co.uk