my way
This is my way of seeing things around us.
 

Ме хипнотизира Езерската шир

Охрид............... Ко дојдов беше за никаде (врнеше, студеше, итн. итн.) Башка, овај охридскиов песимистички дух не е изгубен уште од охриѓани, па ме убуваа полека со муабети. Фала Богу имат и некои добри дечки кои не се жалет само, туку и работат на нешто креативно. Се мислев дали да ги ставам на блог некои од муабетите (песимистичките).....ама ај ке им дадам уште една шанса да се откачат од безвезе муабети. Ех, конечно се попрај времево и оооооопп, сонцеееееее........ Е сега пак ме влечит Езероно. Морат да поминиш покрај него, а да поминиш и да не застаниш не е фер. И така, помини-застани, помини-застани, и полека си поминвит времето, а обврските си стоет. Си зедов обврска да пишам повеќе постови од Охрида града, ама ето. А за некое време одам Скопје. И како да се тргнам сега од Езероно а да не ми се налутит???? На крај, простете за охридсково пишење, со примеси на литературни зборчиња! Шо да прајш! Ам шо ќе прајш! :))))

(овој пост е инспириран од коментарот на Нуанда "мрзо една", на претходниот пост) :))))))))))))))))))) Делува, Нуанда, делува! Фалаа :)))))))

4 Коментари:

Уше, уше или литературно уште, уште

 

...da be ohrid e toj ama jas sepak glasam za Struga...
vo ohrid mi se b'lvit од kajчето...бујрун кај мене на блог...

 

А, мор Охрид стигна? Шо убо, ај мојт ќе навратам.
Сега официјално...демек да ти оставам коментар. Скопје многу жешко, не се издржува, па планираме одмор, бла, бла, бла...батали. Супер шо си во Охрид. И јас сакам...ај, сега чао

 

Ах, то езеро колку ми недостасвит... Ама шо да се прајт заглавив во ова Скопјево, па ќе заглавам уше некое време во Битолана, па после ко ќе му се фрлам (на капење мислам не на давење) од Канео... јуууухуууу...
Лето... плажи... поцрвенети туристи... журки... гужви... несоници...
Summer of 2005 !

  Post a Comment my way


mary

...сакам да ги гледам нештата околу нас на необичен начин...

ПОСТОВИ
Crven stih
Портрет
Музика и возење

Охридски театар
Фотографија
Doletav jas
Nov template :) A?
Sziaszstok
Е ајде де!

БЛОГОВИ
Site blogovi zaedno
Ивица
Бобан
moonwatcher
Овчарот
Букаро
Лала
Dwr Budr.
Македоблог
Ania
Moby
Panta Rei
Комуникации
Загор правникот
PLAYA
domenica
sandra
streets of dublin
maalo
sash
Калина
Etna
Daydream
Злобникот
Попек

ЛИНКОВИ
Најди
Blogger
Википедија
Блогерај

E-MAIL

sivjache@yahoo.co.uk