my way
This is my way of seeing things around us.
 

Алкохол и избори

Замислете го ова. Бев Софија некое време, и се погоди да сум таму за време на избори (значи претходната недела). И најмногу ме изненади тоа што од четвртокот во 00.00 се до недела 00.00 се забранува купување алкохол :) Прво мислев дека се зезет нешто другарчињата, ама види финта не се зезале. Во секоја продавница, трафика, кафе бар, кафана, итн. фино лепо си стоеше натпис дека не се служи алкохол поради изборите. Е сега за странците некој можеби и ќе направеше исклучок, ама "под маса" ќе ти продаеше некоја лименка пиво, или шише вино, или....... А во кафе бар или кафана ти даваа алкохолни пијалаци во шолљи за чај :)))) ама требаше долго време за да ги убедиш дека не си од Бугарија. Е ај сега! Замислете кај нас да беше вака :)

4 Коментари:

Кај нас за избори мислам и гратис се служи зашто сите слават.

 

Е баш ме интересира дали после изборите победниците се возеа во службени автомобили со знамињата надвор како да ја ослободиле Бугарија. Тоа најмногу ме нервира кај нас. А за пиење во Бугарија: текила Савој (бугарска). Првите три чашки се гадни потоа не осеќаш ништо.

 

Toa ti e da umres od dosada. Zamisli, izbornata stvarnost te ubija od maanje, a ti nemas SREDSTVO sto da moze da gi amorizira udarite. Strasno#!!! Tova ne sa IZBORI tova sa IZVORI na frustracii. Ama ja sum siguren deka bugarskite gragjani, fino ke go nadopolnat izgubenoto vo nedelava so veke zapocna.Na zdravje da ne reca ziveli!!!

 

еј, фала за рекламата. кога ќе стаам ја линкови до македонските блогери тебе ќе те стаем прва!

поздрав, од цале!

  Post a Comment my way


mary

...сакам да ги гледам нештата околу нас на необичен начин...

ПОСТОВИ
Ме хипнотизира Езерската шир
Crven stih
Портрет
Музика и возење

Охридски театар
Фотографија
Doletav jas
Nov template :) A?
Sziaszstok

БЛОГОВИ
Site blogovi zaedno
Ивица
Бобан
moonwatcher
Овчарот
Букаро
Лала
Dwr Budr.
Македоблог
Ania
Moby
Panta Rei
Комуникации
Загор правникот
PLAYA
domenica
sandra
streets of dublin
maalo
sash
Калина
Etna
Daydream
Злобникот
Попек

ЛИНКОВИ
Најди
Blogger
Википедија
Блогерај

E-MAIL

sivjache@yahoo.co.uk