my way
This is my way of seeing things around us.
 

Столбови


Ова се столбовите од Кулите близначки, зградите што сега, нели, ги нема, во Њујорк. Американциве и од тоа знаат да направат нешто. Ги лупнале во музеј, секој да може да ги види. Што е најинтересно, за џабе, без пари. Во Вашингтон, меѓу Линколн меморијал и Капитол хил, има комплекс на музеи (Смитсонијан музеи). Ги има за - уметност, историја, вселена, природа и наука, градина на скулптурите... И сите се БЕСПЛАТНИ. Умот да ти застанит дур ги шеташ.

7 Коментари:

Smithsonian Institutot e vladina stvar, vospostaven od vladata so budzet od vladata, plus NVO donacii, vo obid umetnostite i istoriskite lekcii da im bidat dostapni na site. Zatoa se bez pari. Vo New York a i vo ostanati gradovi, kolku sto znam, retko muzej bez pari.

 

Така де, Владини се. Ама, јас немам ништо против што Владата на САД ми овозможи без пари да видам такви поставки. И другите посетители не беа против.
А во другите градови, и во Њујорк, си постојат влезници за музеите. Нормално. На почеток можеби цетата ќе изгледат висока, ама откако ќе влезиш внатре, ќе прошеташ, ќе видиш, мислењето ќе се изменит. Сосема е ОК и да се плаќа за музеј кој може да ти презентира секакви богатства.

 

Ne se bunam ni jas, samo sakav da doslovam kako toa e mozno i kolku e bitno ustvari da e vmesan del od budzetot za kultura vo takvi raboti. Ne sekoj amer moze da ide vo MET i da go vidi 'se' od ednash, ama moze da ide vo Smithsonian i go vidi Monet i Manet i Picasso koga ke naletaat, pogledne istorija, da pogledne cuda na prirodata... Nesto shto vo Makedonija fali. Ama taa ti e.
Nejse, ti go procitav natpisot vo forum - drago mi e deka si imala ubavo iskustvo.

 

Еееј, комшике, да знаеш што ми се случи денес!
Кај мене во влез од зграда , кај што се поштенските сандачиња, стоеше едно писмо, оставено од поштарот кој не ја знае вистинската адреса и го мрзи да ја бара, па по којзнае кој пат остава писмо на милост и немилост да стигне на вистинската адреса.
Од такт се вадам кога ке видам такво нешто! Неколку такви писма имам вратено во пошта ама очигледно ништо не превземаат за да го превоспитаат поштарот.
Денес, залутаното писмо беше адресирано до тебе (беше испратено од некоја типка со твое презиме од твојот роден град). Прво мислев да го вратам во пошта (бидејќи во писмото немаше пари. (Се зезам!:)) ама ми текна дека ќе помине цела недела додека писмото да стигне (повторно на погрешна адреса) па решив да ти го оставам писмото во сандаче.
Влезот ви е катастрофа! Доле имаше само едно сандаче, па морав да изигравам Амели Пулен и да се качувам по скали. Ти го оставив писмото закачено на врата. Кога се вратив дома, помислив дека некои клинци можат да го дрпнат писмото и дека џабе сум изигравал поштар (песимиста, јеби га!).
...Абе, кога се запознавме (во "Медиум"), ти ветив дека кога ќе те видам на тераса, ќе ти мафтам, ама фала богу, ти слабо излегуваш на тераса, а и јас сватив дека не би можел да бидам опуштен дома ако знам дека ме гледа некој од карши, па решив да не ти мафтам:) ... Не е фер! Ти си еде спрат повисоко, па можеш да ѕиркаш кај мене во соба.
...И овојпат, ти да појдеш во пошта и лом да ги направиш! Можеш да напишеш текст во Форум, за тоа колку сме совесни и (не)посветени на работата што ја работиме, колку сме рамнодушни а постојано се чудиме зошто пропаѓаме...
...А можеш и да му кажеш фала на комшијата што ти го спаси писмото ;)
Поздраф!

 

:) Не ми се верува!!! Добро комши кај го најде блогов?
Заебана пошта, шо да ти кажам. А уште позаебан влез :)
Не се дружам во последно време со птиците на тераса, ме нема. Ама мора да ти признам дека заборавив на кој спрaт си ти од зградата спроти мене, така да, не се секирај и да сум на тераса не знам во кој прозорец да ѕиркам ;)
БЛАГОДАРАМ за спасеното писмо, драг комшија со дух како на Амели Пулен.
Те нема нешто во Медиум...

 

Кај го најдов блогот?! Одговорот е едноставен. Се распрашував по комшии;) Лани ова време ти го открив блогот (сеуште немав појма која си). Ти имам оставено коментар на вториот твој пост "Облаци", ама најверојатно не си го прочитала бидејќи постот веќе бил бајат. Потоа ти почна поретко да пишуваш а јас почнав поретко да читам блогови. Потоа те забележав на тераса а пред некој месец помуабетивме во Медиум. Кога дознав како се викаш и што работиш, ми текна дека некоја од блогерките се викаше Мери, некоја беше новинарка, а некоја од нив има коса како твојата. Просурфав низ блоговите и веднаш открив дека сите три ги запознав во Медиум.
Потоа со безбол палка го сачекав поштарот... Неее! Не го читај ова! Ова го пишува мањакот во мене. Не му дозволувам да се појавува ама на моменти ми киднуе.
А тоа недружењето со птиците да не е поради стравот од птичјиот грип или поради биоритамот повеќе ги дружиш лилјаците:)
...Вистина е дека ме нема во Медиум. Ме нема и на многу други места. Се прашувам дали ме има во книгата на родените...(еве го депресивецот во мене:( ...Немаш појма колку убави облаци имаше пред некое време над покривот од твојата зграда, со зајдисонце во позадина!
Мислам дека во Сабота ќе бидам во Медиум (ама не сум баш сигурен). Ако не сум таму, наместо да ме частиш пиво (мислеше дека само со "благодарам" ќе поминеш?!), можеш да и оставиш 80 денари на келнерката Џас(Јасмина) па ќе поминам кога ќе можам да ги земам.
Поздрав!

 

ОК! Нормално дека нема само со БЛАГОДАРАМ да поминам.
Пиши се кај Џас во тефтер, јас ќе платам (ако не се најдиме некој ден во Медиум).

  Post a Comment my way


mary

...сакам да ги гледам нештата околу нас на необичен начин...

ПОСТОВИ
Дома
Bakshish
Cherry Blossoms
Stop the Vietnam war!!!
China town in the DC
Washington, D.C. - ubistvena nokna tisina
Патетичен Оскар
Сивјаци
Кој е најтежок?
Смислата на...

БЛОГОВИ
Site blogovi zaedno
Ивица
Бобан
moonwatcher
Овчарот
Букаро
Лала
Dwr Budr.
Македоблог
Ania
Moby
Panta Rei
Комуникации
Загор правникот
PLAYA
domenica
sandra
streets of dublin
maalo
sash
Калина
Etna
Daydream
Злобникот
Попек

ЛИНКОВИ
Најди
Blogger
Википедија
Блогерај

E-MAIL

sivjache@yahoo.co.uk